تاریخ : شنبه 9 دی 1391 | 08:59 ب.ظ | نویسنده : م.مهــرابی


پژوهشگران دانشگاه Jaen اسپانیا ، ضایعات سلولزی ناشی از آسیاب کاغذ را با لجن به جا مانده از فرایند تصفیه فاضلاب نیروگاه جمع آوری کرده، سپس این مواد را با رسی که در ساخت و ساز استفاده می شود مخلوط ، فشرده سازی و به اندازه سوسیس قالب زده و آجرهای خام را در کوره حرارت دادند ...

گرچه باید برای استفاده از آجرهای کاغذی فرایندهای اصلاحی متعددی صورت بگیرد اما در نهایت این آجرهای سبز جایگزین مقرون به صرفه ای برای آجرهای سنتی خواهند بود.

به گفته محققان این آجر کاغذی به خاطر محتوای کاغذی شان به اندازه آجرهای معمولی نیاز به پختن ندارند. اگر این آجرهای کاغذی به تولید تجاری برسند این امر می تواند به صرفه جویی چشمگیری در انرژی و هزینه های تولید بیانجامد.

افزودن کاغذ همچنین موجب می شود آجرها رسانایی گرمایی کمتری داشته باشند یعنی اگر در ساختمانها به کار گرفته شوند ویژگی های عایقی خوبی از خود نشان خواهند داد.

آجرهای کنونی مقاومت مکانیکی مناسبی ندارند ،در حالی که این مقاومت بیش از حداقل قانونی است اما به اندازه آجرهای سنتی نمی رسد ولی این محققان امیدوارند با افزودن ضایعات جو، زیتون، ضایعات صنعت بیودیزل یا لجن فاضلاب بر محدودیت های خود غلبه کنند.

نتایج تحقیقات دانشگاه Jaen در نشریه Fuel Processing Technology منتشر شده است.طبقه بندی: فناوریهای نوین،


miaad
شنبه 14 بهمن 1391 01:53 ب.ظ
نگاه کن تورو خدا اینها با لجنهای فاضلاب آجر درست میکنند، اونوقت من یه طرحی داشتم که از فاضلاب،گاز شهری رو تامین کنم، در آخر با کمال احترام و دلگرمی یکی از روئسای آب و فاضلاب کشور بهم گفت ما حالا حالا هیچ نیازی به گاز نداریم....
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.