تاریخ : پنجشنبه 4 آبان 1391 | 01:51 ب.ظ | نویسنده : م.مهــرابی


پروژه طبقاتی بزرگراه صدر یکی از جالبترین پروژه های ترافیکی چند سال اخیر تهران است. در ادامه مطلب تمامی جزئیات این پروژه اعم از محل کلی پروژه و رمپهای اتصالی، جزئیات پل و پایه های آن ، شمعهای پل ، نحوه اجرای پروژه ، نقشه اتوکد پروژه ، فایل پاورپوینت ، تصاویر و طرح 3 بعدی از پروژه توسط سایت "30VIL30" برای علاقه مندان  منتشر گردیده است....


1- کلیات طرح طبقاتی بزرگراه صدر

مطالعات مرحله مقدماتی بزرگراه طبقاتی صدر طی ابلاغی در  مورخ 88/1/16 واگذار گردید.

 1-1- مشخصات و هدف از طرح
این طرح از تقاطع بزرگراه صدر - مدرس شروع گردیده و در انتها با تقاطع صیاد شیرازی هماهنگ می گردد. هدف از طرح طبقاتی افزایش ظرفیت ترافیکی بزرگراه صدر از طریق انتقال بخشی از ترافیک آن به طبقه فوقانی میباشد. دسترسی های پیش بینی شده فقط در ابتدا یعنی بزرگراه مدرس و در ادامه قیطریه و کامرانیه در انتها نوبنیاد پیش بینی گردیده است که بعد از این تقاطع با صیاد شیرازی هماهنگ می گردد.


2- مطالعات طرح

در ابتدا نقشه های فتوگرامتری به مقیاس 1:2000 از سازمان دریافت گردید. بر روی این نقشه ها طرح های مختلف ارتباطی ( تقاطعهای غیر همسطح) امکان سنجی گردید که در نهایت برای تقاطع صدر و مدرس 3 گزینه و برای قیطریه و نوبنیاد هر کدام 1 گزینه طرح گردید.

 2-1- هماهنگی با طرح اتصال تونل بزرگراه صدر – نیایش
جهت هماهنگی اطلاعات طرح تونل نیایش – صدر دریافت گردید که در طراحی سه گزینه برای تقاطع صدر – مدرس مد نظرقرارگرفت. دو گزینه برای اتصال تونل نیایش به صدر مطرح گشت که یکی از طریق خیابان اسفندیار و در ادامه از کنار بزرگراه مدرس در جهت شمال حرکت کرده و با طرح طبقاتی تقاطع مدرس و صدر هماهنگ می گردد. (شرق به غرب از طریق گل آذین و غرب به شرق از طریق اسفندیار)
گزینه دیگر حرکت غرب به شرق تونل از طریق خیابان ناهید و شرق به غرب از طریق گل آذین میباشد که این گزینه نیز با طرح تقاطع طبقاتی صدر – مدرس هماهنگ میگردد.

 2-2- هماهنگی با تاسیسات زیر بنایی
جهت هماهنگی و مدنظر قرار دادن تاسیسات وضعیت کلیه تاسیسات زیربنایی از سازمان مربوطه استعلام گردیده و در اختیار این مهندسان مشاور قرار گرفته است. تاسیسات استعلام شده شامل لوله های آب، گاز، نفت کابلهای مخابرات، برق، فیبرنوری و دکلهای انتقال برق و غیره در حریم 45متری می باشد.
به نظر می رسد مشکل عمده وجود دکلهای فشار قوی برق موجود در جزیره وسط بزرگراه صدر از تقاطع کاوه به بعد تا محدوده نوبنیاد می¬باشد که طی جلسات برگزار شده با کارشناسان محترم اداره برق با زیرزمینی کردن این کابلها می توان این مشکل را حل نمود.

 2-3- نقشه های تاکئومتری
جهت طراحی برای مراحل بعد نقشه های تاکئومتری 1:500 درخواست گردید. این نقشه ها در قسمتهایی تکمیل نبوده که درخواست تکمیل نقشه برداری این محدوده گردیده است.
 
 
3- بارگذاری ترافیکی

جهت مشخص شدن بار ترفیکی قسمتهای مختلف طرح (رابط ها و مسیرهای اصلی و...) طرح طیقاتی بزرگراه صدر تحت سناریوهای مختلف بررسی گردید.
 
 

4-  مطالعات اقتصادی بزرگراه صدر 

  هزینه ها و در آمدهای حاصل از اجرای طرح طبقاتی بزرگراه صدر طی دوران بهره برداری محاسبه شده و به سال مبنا تبدیل گشته اند. با استفاده از روش ارزش خالص فعلی (NPV )و روش نسبت منلفع به مخارج ( B/C)  اقتصادی بودن طرح (بازگشت سرمایه ) برای سرمایه گذار بررسی شده است.

 آغاز رسمی عملیات اجرایی :  90/3/7


 روش اجرای تابلیه

پل‏های جعبه‏ای قطعه‏ای با اجرای طره ‏ای اجزای پل با اجرای طره‏ ای عبارتند از :

الف ) پایه                            

ب ) قطعة صفر        

پ ) قطعات عرشه

در روش اجرای طره‏ای ، ابتدا پایه‏ها ساخته می‏شوند . سپس با قالب‏بندی درجا قطعة صفر در روی پایه به صورت بتن‏ریزی درجا اجرا می‏شود . این قطعه ممکن است با پایه یکپارچه باشد و یا به صورت مفصلی بر روی نئوپرن بر پایه تکیه کرده باشد . در مرحلة بعدی  نوبت به قطعات عرشه می‏رسد که به نوبت در طرفین قطعة صفر قرار داده شده و توسط کابل‏ها کشیده می‏شوند . به این کابل‏ها ، کابل‏های طره‏ای گفته می‏شود .

پس از تکمیل بازوهای طره‏ای و رسیدن دو بازوی چپ و راست در وسط دهانه ، قطعة کلید در وسط دهانه اجرا شده و پس از عبور دادن کابل‏های پیوستگی ، کشیده می‏شوند تا یکپارچگی کامل ایجاد گردد.

 

روش ساخت طره ‏ای متعادل (Balanced Cantilever Method)

در این نوع از روش اجرا، در ابتدا قطعه صندوقه‏ای هر پایه بر روی آن نصب می‏گردد سپس قطعات بعدی به ترتیب از دو سوی این قطعه به صورت طره‏ ای به آن متصل می‏گردند و بدین ترتیب، مرتبا طول دو بازوی طره ‏ای افزوده خواهد گردید . در هنگام اجرا سعی می‏گردد که همواره قطعات متناظر در دو طرف هر پایه به صورت همزمان اجرا شوند و انتخاب نام طره‏ ای متعادل برای این روش نیز به همین لحاظ می‏باشد ،افزایش طول بازوی طره‏ ای تا جائی ادامه می‏ یابد که انتهای بازوها به نزدیکی محل وسط دهانه ‏ها برسند، در این صورت، با بتن‏ ریزی درجا در محل وسط دهانه ، اتصال بین دو بازوی مخالف از دو پایۀ مجاور کامل می‏گردد.برای پایه‏ های مجاور به نشستگاه‏ ها ، روش کار اندکی متفاوت می‏باشد. در این حالت، ابتدا طره انتهایی تکمیل می‏گردد پس از آن نشستگاه تکمیل شده و با کمک بتن درجا بین طره انتهایی و نشستگاه، پیوستگی ایجاد می‏گردد ،در مرحلۀ آخر مطابق روال معمول دهانه مجاور به طره انتهایی با بتن درجا یکسره خواهد شد.

 طبقه بندی: پروژه های عمرانی، سازهای مدرن،


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.