تاریخ : شنبه 4 شهریور 1391 | 06:59 ب.ظ | نویسنده : م.مهــرابیدانشمندان دانشگاه میشیگان گونه جدیدی از بتن مسلح را با الیاف ساخته‌اند كه از بتن عادی 40 درصد سبك‌ تر و در برابر ترك خوردن 500 بار مقاوم‌تر است.

عملكرد این بتن جدید از یك طرف به دلیل وجود الیاف نازكی است كه 2 درصد حجم ملات بتن را تشكیل می‌دهد و از طرف دیگر به این خاطر است كه خود بتن از موادی ساخته شده است كه برای ایجاد حداكثر انعطاف‌پذیری طراحی شده‌اند. به گفته دانشمندان، بتن جدید كه "كامپوزیت سیمانی مهندسی"، نامیده شده ، به دلیل عمر طولانی‌تر در دراز مدت از بتن معمولی ارزان‌تر است. به گفته "ویكتورلی" استاد گروه مهندسی سازه "دانشگاه میشیگان" و سرپرست تیم سازنده بتن، تكنولوژی كامپوزیت سیمانی تاكنون در پروژه‌هایی در ژاپن، كره، سوئیس و ایتالیا به كار گرفته شده است. استفاده از آن در ایالات متحده به نسبت كندتر بوده است....

این در حالی است كه بتن متعارف دارای مشكلات بسیاری از جمله نداشتن دوام و پایداری، شكست در اثر بارگذاری شدید و هزینه‌های تعمیر در اثر شكست است.
به گفته "لی"، بتن نشكن یا انعطاف‌پذیر به جز شن درشت از همان مواد تشكیل‌دهنده بتن معمولی ساخته شده است

بتن نشكن كاملا شبیه بتن عادی است اما تحت كرنش‌های بسیار بزرگ، بتن كامپوزیت سیمانی تغییر شكل می‌دهد، این قابلیت از آن جا ناشی می‌شود كه در این نوع بتن؛ شبكه الیاف داخی سیمان قابلیت لغزیدن داشته و در نتیجه انعطاف ‌ناپذیری بتن كه باعث تردی و شكنندگی است، از میان می‌رود.

امسال برای اولین بار، "اداره حمل و نقل میشیگان" برای نوسازی قسمتی از عرشه پل "گرواستریت" بر فراز بزرگراه "4 و I" از كامپوزیت سیمانی استفاده می كند. دالی از جنس كامپوزیست سیمانی جایگزین یك مفصل انبساطی در این قسمت از پل خواهد شد تا با متصل كردن دال‌های بتنی مجاور به هم، عرشه‌ای یكنواخت از بتن به وجود آورد. استفاده از مفصل انبساطی به عرشه بتنی قابلیت حركت در اثر تغییرات می‌بخشد. اما در هنگام گیر كردن مفصل‌ها، مشكلات زیادی پیش می‌آید.


گر چه هنوز مطالعات دراز مدت زیادی برای تایید عملكرد كامپوزیت سیمانی مورد نیاز است، مقایسه‌های انجام شده در "مركز سیستم‌های پایدار"، از "دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست"، به همراه گروه "لی"، نشان می‌دهد كه در یك دوره 60 ساله، استفاده در عرشه پل، كامپوزیت سیمانی نسبت به بتن عادی 37 درصد ارزان‌تر است، 40 درصد انرژی كمتری مصرف می‌كند و باعث كاهش انتشار دی اكسید كربن تا 39 درصد می‌شود .


طبقه بندی: تــازه های عمـران، فناوریهای نوین،


ali
دوشنبه 6 شهریور 1391 02:46 ق.ظ
داخل ایران هم از این نمونه تا حالا استفاده شده ؟
پاسخ م.مهــرابی : با سلام و تشکر از حضور شما
دوست عزیز ،این فناوری تنها در چند پروژه بصورت محدود و آزمایشی مورد استفاده قرار گرفته است و مراحل زیادی را برای فراگیر شدن باید طی کرده و هنوز در اول راه است و ممکن است در طول گذشت زمان اندکی تغییر کرده یا مورد تایید قرار نگیرد.
ظمنا این فناوری در سال 2005 ارائه شده و هنوز بسیار جوان میباشد و تجربه نشان داده است فناوریهای نوین گاهی حدود نیم قرن زمان برده تا به ایران ورود پیدا کند.
به امید آنکه روزی جوانان ایران زمین فناوریهای نوین را به دنیا معرفی کنند...